Навчання в ДНЗ "ОДЕСЬКИЙ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ ДСЗ"
Парадокс на ринку праці. З одного боку, після завершення локдаунів роботодавці пропонують дедалі більше вакансій, з іншого - рівень безробіття залишається високим. Одна з причин: у країні занадто багато так званих офісних працівників (юристів, економістів), та водночас не вистачає робітничих рук.
Святослава Герасименко за фахом - дитячий психолог. Кілька місяців тому вона вирішила кардинально змінити життя: залишила рідний Хмельницький і поїхала до Одеси. Тепер навчається тут на кравчиню.
Святослава Герасименко, слухачка Одеського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості:
"Я по специальности работала, просто я понимала, что очень перенасыщен рынок этой профессией моей и я не смогу зарабатывать для должного обеспечения своей семьи, поэтому я перешла на рабочую профессию."
Таких, як Святослава, в Одеському центрі професійно-технічної освіти щонайменше третина. Люди з вищою освітою безоплатно "перенавчаються", а кому потрібно, ще й кімнату в гуртожитку дають. Володимир з Нової Каховки раніше працював на заводі технологом, підприємство збанкрутіло, а нової роботи за фахом не знайшов. Тепер опановує професію зварювальника.
Володимир Корнійчук, слухач Одеського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості:
"В подальшому хочу залишитись тут і якщо вийде, я на це надіюсь, знайти професію по цій спеціальності, за якою я зараз навчаюся!"
У навчальному центрі кажуть - справді, це тренд останніх років! Країна перенасичена умовними менеджерами та юристами, тоді як працедавці, навпаки, шукають і не можуть знайти фахівців робітничих професій. Тому й черга з охочих перекваліфікуватися.
Юлія Киба, методистка Одеського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості:
"Промисловості не вистачає електрогазозварників, токарів, фрезерувальників, операторів верстатів, штукатурів, лицювальників-плиточників, сфера послуг дуже потребує швачок, кравців і дуже багато хто відразу після практики залишається працювати на місці своєї практики."
Водночас люди саме таких професій мають попит у Європі, і в цьому сенсі вітчизняні працедавці не можуть конкурувати з іноземними. Трудова міграція щороку зростає - і це одна з головних причин дефіциту кадрів.